Bomull - Storlek S-XXL - Olika färger - Landsknekt
Säkra betalningar
Frakt från 59 SEK
Ångerrätt 14 dagar
"Jörg"-jackan är en tvåfärgad, slitsad jacka tillverkad efter historiska mönster från de legendariska landsknektarna. Det är inte säkert var detta mode härstammar ifrån, men historiker menar att landsknektar började klippa sina kläder, eftersom de var för trånga för att slåss i dem. Det är så detta mode kom tillsammans med de berömda legosoldaterna.
Jackan är omsorgsfullt skuren och tillverkad av robust, högkvalitativt kanvasmaterial. Den möjliggör mycket fri rörlighet vid strid. De fem antiklackerade mässingsknapparna framtill gör att dubletten kan stängas på svalare dagar. Snörningen längs ärmarna leder till den typiska buffy-looken för landsknektsmodet.
Denna jacka kan inte bara användas för att återskapa landsknektar, den är också väl lämpad för adels-, köpmanna- eller piratdräkter.
Material: 100 % bomull
Tillverkare: Mytholon GmbH, Tyskland, kontakt: support@mytholon.com
Du kanske också gillar
Bomull - Storlek S-XXL - Olika färger - Landsknekt