• Ny

Cotehardie Colette

1 969,00 kr
Inkl. moms
Färg
Storlek
Kvantitet
Beställningsvara ca 2 veckor

 

Säkra betalningar

 

Frakt från 59 SEK

 

Ångerrätt 14 dagar

Cotehardie Colette är en sammetsklänning från Epic Armourys Yoremade-kollektion, designad för senmedeltiden. Den har den åtsittande, skräddarsydda looken som var populär under 1300- och 1400-talen. Eftersom den är tillverkad av sammet har den en rik, tung känsla som är perfekt för att spela en adel.

Vi har inkluderat knappar hela vägen ner längs mitten fram och längs ärmarna för att ge den ett autentiskt utseende. Inuti är klänningen helfodrad med 100 % bomullsflik. Detta foder gör klänningen mycket bekvämare att bära över dina underkläder och hindrar sammeten från att fastna eller krulla ihop sig. Vi uppdaterade också mönstret för att vara något rymligare än en traditionell åtsittande klänning, vilket gör den lättare att röra sig i under en lång dag.

Den finns i kardinalröd och himmelsblå. Det är ett bra val om du behöver en högstatusoutfit som fortfarande är praktisk och lätt att bära. Det är en pålitlig, "knepig" utrustning som hjälper dig att förankra din karaktär i den senare medeltiden.

Varför det är värt att lägga till i ditt kit

Senmedeltidssilhuett med en skräddarsydd design med många knappar

Sammetstyg och bomullsfoder för ett elegant utseende och en bekväm känsla

Funktionella knappar framtill och på ärmarna för att säkerställa en autentisk passform

Färger i hög status finns i kardinalrött och himmelsblått

Storlekar S, M, L och 2XL finns tillgängliga för att passa en mängd olika kroppstyper

Material: Sammet - 100 % bomull, Lätt söm - 100 % bomull

Tillverkare: Iron Fortress ApS, Danmark, info@ironfortress.com

IF5262