- Ny
Säkra betalningar
Frakt från 59 SEK
Ångerrätt 14 dagar
Pellote är en ärmlös överklänning från Epic Armourys Yoremade-kollektion. Den är baserad på 1300-talets "helvetets portar"-stil, uppkallad efter de djupa sidoöppningarna som visar upp klänningen eller tunikan du bär under. Det är ett enkelt sätt att lägga till lager på lager till din look utan att dina armar känns skrymmande eller begränsade.
Detta plagg är tillverkat av ett mönstrat brokadtyg för att ge det ett rikt, texturerat utseende som fångar ljuset. Vi har lagt till gyllene detaljer längs halsringningen och längs mitten framtill för att ge det ett färdigt utseende. Du kan få det i kardinalrött eller himmelsblått, färger som passar perfekt in i en adels- eller hovlig miljö.
Eftersom sidorna är så breda, rör sig denna överklänning med dig och kommer inte att vara i vägen när du sitter eller går. Den är byggd som ett översta lager för att förvandla en enkel underklänning till något mycket mer detaljerat. Det är ett praktiskt tillägg för alla som spelar en adel.
Varför det är värt att lägga till i din utrustning
Sidsnitten "Gates of Hell" visar upp dina underställ och adderar historiska detaljer
Mönstrat brokadtyg ger en rik och statusrik look
Gyllene detaljer på halsen och framsidan för en polerad finish
Ärmlös design säkerställer att dina armar har full rörelsefrihet
Finns i kardinalrött och himmelsblått för att matcha din karaktärs heraldik
Snabb uppgradering av utrustningen som gör att vilken basoutfit som helst ser dyrare ut
Brett storleksutbud: Finns i storlekarna XS/S, M/L, XL/2XL och 3XL/4XL
Material: Brokad - 60% viskos, 40% bomull
Tillverkare: Iron Fortress ApS, Danmark, info@ironfortress.com